Důmyslné technologie

Nový Focus disponuje mnoha inteligentními systémy, technicky vyspělými motory a inovativními technologiemi, které společně pomáhají šetřit vaši peněženku i životní prostředí.

  Aktivní mřížka chladiče
Nový Focus disponuje unikátním systémem aktivní mřížky chladiče. V nižších rychlostech zůstávají lamely krytu vždy otevřené, aby zajistily chlazení motoru, ale při vyšší rychlosti se automaticky zavřou. Tím se zlepší aerodynamika vozu a spotřeba v evropském cyklu NEDC poklesne až o 0,8 %. V delším časovém horizontu to znamená významné úspory.
  Varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu
Začnete-li nechtěně vyjíždět ze svého pruhu, systém vás na to upozorní vibracemi volantu a také grafickým upozorněním na informačním displeji. Intenzitu vibrací lze nastavit ve třech úrovních. Je to šikovný a účinný způsob, jak přispět k větší bezpečnosti jízdy.
  Systém pro automatické navrácení do jízdního pruhu
Pokud na upozornění na neúmyslné opuštění z jízdního pruhu reagujete pomalu, nebo dokonce vůbec, systém pro automatické navrácení do jízdního pruhu vyvine sílu v řízení, aby vrátil vůz do správného směru. Je hezké vědět, že nový Focus dává pozor i za vás.
  Sledování bdělosti řidiče
Systém sledování bdělosti řidiče nepřetržitě monitoruje váš způsob jízdy a pátrá po jakýchkoli odchylkách způsobených únavou. V takovém případě se na palubní desce zobrazí ikona, doporučující přestávku v jízdě. To je přesně ten druh připomenutí, jaký člověk někdy potřebuje. Zvlášť pokud cestuje v autě sám.
 

Adaptivní tempomat (ACC) s detektorem bezpečné vzdálenosti
Adaptivní tempomat (ACC) je v této třídě ojedinělý systém samočinné regulace rychlosti jízdy, který monitoruje provoz před vaším vozem za pomoci radaru. Stejně jako obyčejný tempomat vám umožňuje zvolit si a poté samočinně udržovat rychlost jízdy.

Zachytí-li však radar jiné vozidlo, váš Focus automaticky zpomalí tak, aby zůstala zachována bezpečná vzdálenost. Jakmile se silnice uvolní, systém opět automaticky akceleruje na zvolenou rychlost, kterou lze nastavit v rozsahu 25 až 185 km/h*. Součástí adaptivního tempomatu je rovněž detektor bezpečné vzdálenosti, který vás upozorní, pokud se dostanete příliš blízko k vozidlu jedoucímu před vámi.

* Tam, kde to umožňuje legislativa. Systém ACC nedokáže zabránit střetům se stacionárními objekty.

  Systém BLIS pro hlídání mrtvého úhlu
Systém BLIS pro hlídání mrtvého úhlu využívá radarových senzorů a byl vyvinut proto, aby viděl to, co vy vidět nemůžete – vozidla v „mrtvém úhlu“ zpětných zrcátek. Pokud se ve vašem mrtvém úhlu ocitne jiné vozidlo, systém vás na něj upozorní rozsvícením indikátoru ve zpětném zrcátku na příslušné straně. Zpětná zrcátka ještě nikdy nebyla tak důmyslná a tak opatrná.
  Nejlepší ovladatelnost v této třídě
Focus je vyhlášený svými jízdními vlastnostmi a nový model k tomu přidává nejmodernější technologie, takže se cítíte ještě více spojeni se silnicí. V zatáčkách i při brzdění nabízí mimořádně precizní ovladatelnost a úplnou kontrolu nad situací. Jízda v novém Focusu je ta část dne, na kterou se budete vždycky těšit.
Systém stranového přesměrovávání točivého momentu (TVC)
Systém TVC sleduje aktuální provozní situaci 100x za sekundu. Na základě takto získaných informací potom nepřetržitě vyvažuje rozdělení síly motoru mezi předními koly. Tato technologie se dodává v rámci standardní výbavy a zlepšuje chování nového Focusu v zatáčkách, abyste si mohli jízdu ještě více vychutnat.
  Nezávislé zadní zavěšení kol Control Blade
Jeden z důvodů, proč se Focus může pyšnit tak vyhlášenými jízdními vlastnostmi, spočívá v jeho zadní nápravě Control Blade. Toto nezávislé víceprvkové zavěšení bylo nově vyladěno a nyní zajišťuje ještě lepší jízdní komfort, pohotovější reakce vozu a nevídaně precizní zpětnou vazbu od silnice. Zároveň pracuje tišeji než dříve. Výsledkem je jistá, suverénní ovladatelnost, která si získá každého řidiče.
Inteligentní regenerativní dobíjení akumulátoru
Systém inteligentního regenerativního dobíjení zajišťuje obnovování kapacity akumulátoru nejšetrnějším možným způsobem. Inteligentně reguluje používání alternátoru a při zpomalování mění brzdnou energii na elektrickou. Další ukázka geniálních technologií, které v novém Focusu pracují v naprosté harmonii.
   

 Více na www.ford.cz/Cars/Novy-Focus